You are here

Board Trustees

 
 

Phil
Anderson

Trustee
Email: phil_anderson@sd34.bc.ca

STANDING COMMITTEES


Education, Facilities & Finance
 

INTERNAL & ADVISORY COMMITTEES

YC 34
 

EXTERNAL COMMITTEES

Abbotsford Restorative Justice Advocacy Association and MSA Museum Society
 

PROVINCIAL COMMITTEES

BCSTA Fraser Valley Executive Branch rep
 



LIAISON SCHOOLS

Bakerview Centre for Learning & New Beginnings, Abbotsford School of Integrated Arts – Sumas Mountain Campus, WA Fraser Middle, Clearbrook Elementary, Godson Elementary, Matsqui Elementary and South Poplar Traditional Elementary

 
 

Freddy
Latham

Trustee
Email: freddy_latham@sd34.bc.ca

STANDING COMMITTEES

Policy, Education
 

INTERNAL & ADVISORY COMMITTEES

YC 34
 

EXTERNAL COMMITTEES

The Reach Cultural Centre Board of Directors, Literacy Matters, Abbotsford and Parks, Recreation & Culture Commission (alt)
 

PROVINCIAL COMMITTEES

BCSTA ELL Consortium (alt)
 

LIASION SCHOOLS

Yale Secondary, Chief Dan George Middle, Harry Sayers Elementary, Margaret Stenersen Elementary, Mountain Elementary and Ross Elementary

 
 

Rhonda
Pauls

Trustee
Email: rhonda_pauls@sd34.bc.ca

STANDING COMMITTEES

Education
 

INTERNAL & ADVISORY COMMITTEES

Agenda Setting, Communications, Apprenticeship and YC34
 

EXTERNAL COMMITTEES

Community of Character and Parks, Recreation & Culture Commission
 

PROVINCIAL COMMITTEES

BC Public School Employers' Association (Alt.)
 

LIAISON SCHOOLS

W. J. Mouat Secondary, Colleen & Gordie Howe Middle School, McMillan Elementary, Centennial Park Elementary, Dormick Park Elementary and King Traditional Elementary

 
 

Stan
Petersen

Vice-Chair
Email: stan_petersen@sd34.bc.ca

STANDING COMMITTEES

Policy (Chair), Education
 

INTERNAL & ADVISORY COMMITTEES

Teamster Bargaining, YC 34
 

EXTERNAL COMMITTEES

Abbotsford Youth Commission, Community of Character, The Reach Cultural Centre Board of Directors (alt) and UFV Community Council
 

PROVINCIAL COMMITTEES

BCSTA Provincial Council Rep. (alt)
 

LIAISON SCHOOLS

Rick Hansen Secondary, Abbotsford Traditional Middle School, Aberdeen Elementary, Dave Kandal Elementary, John Maclure Community School, Blue Jay Elementary and Sandy Hill Elementary

 
 

Preet
Rai

Trustee
Email: preet_rai@sd34.bc.ca

STANDING COMMITTEES

Finance & Facilities, Education
 

INTERNAL & ADVISORY COMMITTEES

Aboriginal Education, YC 34
 

EXTERNAL COMMITTEES

Community of Character
 

PROVINCIAL COMMITTEES

BCSTA ELL Consortium
 

LIAISON SCHOOLS

Abbotsford Senior Secondary, Abbotsford School of Integrated Arts (ASIA) - North Poplar Campus, Clayburn Middle, Alexander Elementary, Barrowtown Elementary, Mt. Lehman Elementary and Prince Charles Elementary

 
 

Cindy
Schafer

Trustee
Email: cindy_schafer@sd34.bc.ca

STANDING COMMITTEES

Education, Policy 
 

INTERNAL & ADVISORY COMMITTEES

Agenda setting, Communications and YC 34
 

EXTERNAL COMMITTEES

Abbotsford Transportation Advisory Committee
 

PROVINCIAL COMMITTEES

BC Public School Employers' Association
 

LIAISON SCHOOL

Robert Bateman Secondary, Abbotsford Middle School, Auguston Traditional Elementary, Dr. Thomas A. Swift Elementary, Jackson Elementary, Terry Fox Elementary and Upper Sumas Elementary

 
 

Shirley
Wilson

Chair
Email: shirley_wilson@sd34.bc.ca

STANDING COMMITTEES

Finance & Facilities (Chair), Education
 

INTERNAL & ADVISORY COMMITTEES

YC 34
 

EXTERNAL COMMITTEES

Abbotsford Community Foundation Awards
 

PROVINCIAL COMMITTEES

BCSTA Provincial Council Rep, BCSTA Fraser Valley Branch - BCPSEA Rep, and BCPSEA School District & Government Advisory Committee
 

LIAISON SCHOOLS

Abbotsford Traditional Secondary, Abbotsford Virtual School, Eugene Reimer Middle School, Bradner Elementary, Dr. Roberta L. Bondar Elementary and Ten-Broeck Elementary